niedziela, 31 lipca 2016

Pies: Szczeniak czy dorosły? Jak się zdecydować?!

Przychodzi taki czas, że chcemy mieć w domu pierwszego lub kolejnego psa ale nadchodzi pytanie "Jakiego psa wybrać? Szczeniak czy dorosły?" właśnie dlatego piszę tego posta aby łatwiej byłoby Wam podjąć odpowiednią decyzję. Mając dwa psy jednego szczeniaka i dorosłego wiem na co zwrócić uwagę!


1. Decyzja: 

Zanim podejmiemy próbę szukania psa, musimy dobrze przemyśleć czy ma to być szczeniak, czy dorosły pies. Zastanawiając się zadajmy Sobie pytanie "Czy podołamy wychowaniu szczeniaka?", szczeniak potrzebuje bardzo dużo kontaktu z opiekunem, podstawowe szkolenie (chodzenie na smyczy, załatwianie potrzeb fizjologicznych na spacerach, socjalizacja i podstawowych ważnych komend m.in. odwoływanie się od innych psów, nauka przywoływania a różnych sytuacjach). Zastanawiając się zapytajmy się jeszcze Czy mamy odpowiednią ilość czasu na psa? (niezależnie czy to szczeniak). Musimy kierować się też charakterem, wielkością psa, którego będziemy w stanie utrzymać jak pies urośnie i na samym końcu wyglądem.

Zastanawiając się nad szczeniakiem a psem dorosłym, musimy wiedzieć, że psy dorosłe również są psami problemowymi, niektóre potrzebują szkolenia. Wybierając dorosłego psa najważniejsze jest kierowanie się charakterem tak abyśmy dobrali sobie idealnego psa, wielkość jakiej wielkości psa jesteśmy w stanie utrzymać (chodzi o zakup karm, weterynarz itp.) na sam koniec może sugerować się wyglądem psa (dużo osób na początku wybiera sobie wygląd psa, ale nie patrzy na jego charakter). Wybierając psa dorosłego musimy wybrać skąd go chcemy wziąć jest kilka możliwości: 
- schronisko
- fundacja
- zakup psa w ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce), zakup psa za kilkaset złotych jest niezgodna z prawem! W przepisach prawnych taka sprzedaż psów jest nielegalna!
(rodowód = rasowy) 
Jeżeli chcemy mieć psa rasowego, danej rasy kupujmy tylko w ZKwP!!!

Biorąc psa ze schroniska oraz fundacji nie wiemy do końca jaką miał przeszłość, czy był bity, ktoś go wyrzucił i został znaleziony. Niestety nie wiemy o takich rzeczach, ale na pewno taki psiak odwdzięczy się miłością. Kierownik lub wolontariusz schroniska powie Wam jaki pies ma charakter.

2. Koszt utrzymania:

Biorąc do domu psa, przelicz sobie czy będziesz w stanie utrzymać psa (karma, szczepienia, odrobaczenia, ewentualne leczenie). Dobra karma to koszt ok. 200 zł za 15 kg. 
Dodatkowo zakup akcesorii oraz zabawek, typu smycz, obroża, piłki, szarpaki :)

3. Miejsce:

Jeżeli masz mało miejsca zdecyduj się na małego psa, jeżeli masz więcej miejsca możesz wziąć psa dużego. Nie jest koniecznością brania dużego psa do małego mieszkania! PAMIĘTAJ, PIES POTRZEBUJE RUCHU!

4. Aktywność: 

Pies to nie zabawka i wymaga spacerów! Warto iść z psem na dłuższy spacer lub zamiast tego zapisać się do klubu agility aby pies miał odpowiednią ilość ruchu. Wiadomo, że szczeniak i starszy pies nie będzie miał tyle siły jak pies ok. roku i powyżej! 
Dopasuj idealną długość spacerów :) Meggi przechodzi ok. 5 km codziennie (jak tylko mam czas), a Pongo ok. 2 km ze względu na dysplazje!


Mam nadzieje, że taki poradnik się Wam spodoba i zdecydujecie się na wybór odpowiedniego psa do Waszej rodziny :) 

PAMIĘTAJ! PIES TO NIE ZABAWKA!!! Zastanów się kilkanaście razy przed podjęciem odpowiedniej decyzji! 


POZDRAWIAMY ASIA&MEGGI 
5 komentarzy:

 1. Post fajny, nie zgodzę się jednak z tym, że mało miejsca oznacza, że nie można mieć dużego psa. Dla psa im mniej miejsca tym lepiej, ważne, żeby zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu i przygotować mu w domu 'własny kącik'.
  Pozdrawiamy!
  http://kluczdopsiegoumyslu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem wszystko to co napisałaś i masz prawo się nie zgodzić! :) Ja napisałam tak, że blok obok mieszka Dog Niemiecki w 35kw, gdzie pies wychodzi tylko na 5 minut pod blok, więc też kierowałam się tym ;)

   Usuń
 2. Ciekawy post, tylko troszkę trudno się go czyta :/ Wiesz nie chciałabym tutaj się narzucać ale gdyby czcionka była ustawiona na wielkość "normalna" a do tego doszłoby jakieś ciekawe,żywe ale nie odciągające oczu od testu tło to było by o wiele lepiej.
  Mimo wielkości czcionki na pewno chciałabym tutaj wrócić, a że mam sklerozę to byłoby miło gdybyś dodała gadżet "obserwatorzy" (układ -> dodaj gadżet -> więcej gadżetów -> obserwatorzy) :)
  W jakim województwie mieszasz ? Gdyby jakoś nie daleko Krakowa to byłabym chętna na spacerek ;)

  Pozdrawiamy, Biały Krukk

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje za wszystkie uwagi! Czcionka została zmieniona na inną, tło również zostało zmienione, a jeżeli chodzi o gadżet wiem jak to ustawić i nie potrzebuje porad więc został ustawiony :) Mieszkamy w Jaworznie, niedaleko Katowic. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. konkretny artykuł, warto aby każdy o tym wiedział jakie są plusy i minusy szczeniaka.
  dla osób mało doświadczonych ja jednak zawsze polecam szczeniaka.
  apropo problemów z psami adoptowanymi kiedyś pisałem gościnnie tu: CO MOŻE BYĆ NAJTRUDNIEJSZE W SZKOLENIU PSA PO ADOPCJI?

  OdpowiedzUsuń

Twój komentarz jest dla mnie bardzo ważny, motywuje do dalszego pisania.
Zostaw link do twojego bloga z chęcią poczytam :)
Możesz Nas również zaobserwować